Art@Site www.artatsite.com Alexius Appl Soukoli, Wheelwork
Artist:

Alexius Appl

Title:

Soukoli, Wheelwork

Year:
1987
Adress:
Palmovka Station
Website:
www.waymarking.com:
Abstraktni socha Soukoli se nachazi ve vychodnim vestibulu stanice metra Palmovka (visit link) v prazske Libni. Autorem plastiky z nerezu je Alexius Appl. Dalsi informace o teto sose a dalsich plastikach z obdobi 60. az 80. let 20. stoleti lze najit na strankach projektu Vetrelci a volavky.

www.vetrelciavolavky.cz:
Designér a sochař Alexius Appl vytvářel pro architekturu silně geometrizované a abstraktní interiérové doplňky a světelné objekty, jako bylo například sochařské řešení pro stanice metra Radlická a Palmovka z roku 1987 nebo osvětlovadla pro Kolovratský palác v Praze v roce 1988 či pro sídliště Jižní město v roce 1971.
Kromě realizací pro architekturu se věnuje především navrhování designu užitkových předmětů. Mezi nejznámější, které byly realizovány a sériově produkovány v průmyslu a zaznamenaly v 70. a 80. letech značný úspěch patří dětský skákací kůň, kleště „segerovky', chirurgické nástroje, sedačky pro lanovku atd. Pro traťové hospodářství navrhl výtvarné řešení řady realizovaných karoserií dopravních a pracovních strojů. Do roku 2012 byl Alexius Appl vedoucí ateliéru Produktový design na Fakultě umění a designu Univerzity J. A. Purkyně.

Translation
www.waymarking.com:
The abstract sculpture Soukoli (Wheelwork in English) is placed in the eastern vestibule of Palmovka underground station (visit link) in Prague - Liben. The sculpture was made of stainless steel by Alexius Appl. More information about this sculpture and other art pieces from 1960s to 1980s can be found at the website of project Vetrelci a volavky.

www.vetrelciavolavky.cz:
Designer and sculptor Alexius Appl created for architecture strongly geometrized and abstract interior accessories and lighting objects, such as our sculptural solutions for metro station Radlická and Palmovka 1987 or illuminants for Kolovrat Palace in Prague in 1988 or for settlements South City in 1971 .
In addition to the implementation of the architecture is primarily devoted to designing utility objects. Among the most famous, implemented a series produced in industry and recorded in the 70s and 80s considerable success among children jumping horse, pliers"segerovky" surgical instruments, seats for lift etc. for railroad suggested a number of creative solutions implemented bodywork transport and industrial machines. By 2012 he was head of the studio Alexius Appl Product Design at the Faculty of Art and Design at JA Purkyně.