Art@Site www.artatsite.com Anna Chromý Il Commandatore
Artist:

Anna Chromý

Title:

Il Commandatore

Year:
2000
Adress:
Stavovske Divadlo Theater
Website:
www.waymarking.com:
Il Commandatore je umístěn v přední části divadla Stavovské divadlo v Praze, Česká republika.
Socha je bez tváře číslo, které je s kapucí a zahalen do látky. Nohy a ruce na obrázku jsou trochu vidět pod látkou. Podle mosazného štítku připevněném na spodní části sochy, byla umístěna do paměti Wolfganga Amadea Mozarta Don Giovanni, který měl premiéru v divadle 29. října, 1787.

www.praguepost.com:
Toto číslo představuje charakter opery Il Commendatore, který vypadá jako duch. Práce byla vytvořena český-narozený, rakousko-zvýšil umělec Anna Chromy a je jedním z několika"prázdný", šaten soch ona vytvořila. To byl instalován v roce 2000.

www.wikipedia.org:
Anna Chromy má studia v Pietrasanta, Toskánsko kde také má své bronzové slévárny, FONDERIA ARTISTICA Mariani a Massimo Del chiaro. Za své mramorové sochy pracuje v ateliéru Massima Galleni v Pietrasanta. V Carrara, se modeluje ve Studiu Michelangelo z Franko Barattini.

Translation
www.waymarking.com:
Il Commandatore is located in front of the Stavovske Divadlo theater in Prague, Czech Republic.
The sculpture is of a faceless figure that is hooded and shrouded in cloth. The figure's feet and hands are somewhat visible under the cloth. According to a brass plate attached to the base of the sculpture, it was placed in memory of Wolfgang Amadeus Mozart's Don Giovanni, which premiered at the theater on October 29, 1787.

www.praguepost.com:
This figure represents the opera’s character Il Commendatore, who appears as a ghost. The work was created by Czech-born, Austrian-raised artist Anna Chromy and is one of several"empty cloak" statues she has created. It was installed in 2000.

www.wikipedia.org:
Anna Chromy has studios in Pietrasanta, Tuscany where she also has her bronze foundries, Fonderia Artistica Mariani and Massimo Del Chiaro. For her marble sculptures she works at the studio of Massimo Galleni in Pietrasanta. In Carrara, she sculpts at Studio Michelangelo of Franko Barattini.