Art@Site www.artatsite.com Josef Klimeš Rovnováha, Worm the Conqueror
Artist:

Josef Klimeš

Title:

Rovnováha, Worm the Conqueror

Year:
1988
Adress:
Barrandovský Most
Website:
www.waymarking.com:
Na predmostích Barrandovského mostu jsou umísteny ohromné betonové plastiky sochare Josefa Klimeše. Na pravém brehu je to Rovnováha, prezdívaná „Cerv dobyvatel'.

www.sgnlr.com:
Dočasná skupinka přátel angažovaných umělců provedla na podzim roku 2012 vizuální intervenci do veřejného prostoru Barrandovského mostu v Praze. V průběhu rychlé noční akce vylezli na osvětlený Billboard u silnice mostu a přesměrovali jeho lampy, tak aby osvětlovali blízkou plastiku, která byla do té doby zastíněná touto obří reklamní plochou. Ze tmy se tak vlivem silného zdroje světla teatrálně objevila do té doby téměř neviditelná socha z litého betonu „Rovnováha' od sochaře Josefa Klimeše z roku 1989. Obří billboard v té době propagující luxusní terénní automobil se naopak propadl do temnoty.

Translation
www.waymarking.com:
On bridgeheads of Barrandov bridge are placed enormous concrete sculptures by sculptor Joseph Klimes. On the right bank is this one, called"Balance" nicknamed"Worm the Conqueror".

www.sgnlr.com:
In the autumn of 2012 a temporary group of artist friends created a visual intervention in the public space of Barrandovský Most bridge in Prague. During a swift nocturnal action they climbed onto an illuminated billboard by the bridge road and redirected its lamps to illuminate a nearby sculpture that until then had been overshadowed by this huge advertising space. The strong light source caused 'Equillibrium', a cast-concrete sculpture by sculptor Josef Klimeš from 1989, to make an almost theatrical appearance. The huge billboard, advertising a luxury off-road car, was plunged into darkness.